Hakkımızda


Çocuk edebiyatına bakış açımız, çocuğa bakış açımızla iç içe. Çocukların geleceğin teminatı olduğu klişesini bir kenara bırakıp çocukların şimdi, tam da çocuk olarak var oluşlarını önemsiyoruz. Bu nedenle çocuklara üstten bakmayan, onlara bir şeyler öğretme çabası içine girmeyen, didaktik olmayan, edebi değeri yüksek, alt metinleri zengin kitapları çocuklarla buluşturmak üzere yola çıktık.


Toplumsal meselelere değinen, gözümüzün önündeki çocuk işçiliği, yoksulluk, göçmenlik, ailesi tarafından bakılamayan çocuklar, varoluşsal soruların cevaplarını arayan meraklı çocuklar gibi konuların işlendiği, aynı zamanda dostluk ve sevginin yol göstericiliğinde, okula başlama, büyüme sancıları gibi kaygılara değinen kitaplar önceliğimiz. Bunun yanı sıra farklı bakış açıları sunan, duyguların çeşitliliğini hatırlatan, çocukları oyuna davet eden, eğlenceden taviz vermeyen,resimleriyle sanatın kapılarını açan 3-8 ve 8-12 yaş arası çocuklar için özenle hazırlanmış kitaplarıyla Hippo Kitap karşınızda!

Biz Kimiz?

Lora Sarı
Hippo’nun Yayın Koordinatörü ve Editörü

1989’da İstanbul’da doğdu. Viyana Üniversitesi Tiyatro Film ve Medya Bilimleri lisans bölümünden 2012’de mezun olup İstanbul’a döndü. 2012-2015 arasında Agos gazetesinin kültür-sanat servisinde muhabirlik ve editörlük yaptı. 2015’ten beri yayıncılık alanında editör ve çevirmen olarak çalışıyor.

Ezgi Berk
Hippo’nun Editörü ve Telif Hakları Sorumlusu

Park ve yeşilliklerin bol olduğu kreşlerde mutlu bir çocukluk geçirdi. Beton bahçeli ilkokulunda düşe kalka büyüdü. Ortaokulda da oyun oynamasına izin verildi, ama lisede hareketli teneffüs saatleri yerini, üniversite sınavı stresi ve çoktan seçmeli şıklara bıraktı. Hayalindeki üniversitede çok sevdiği tarih bölümünde okudu. Gitgide oyun oynamayı, gökyüzüne bakmayı unutan bir yetişkine dönüşüyorken kitapçının birinde çocuk kitaplarını keşfetti. Şimdilerde çocuk kitaplarıyla haşır neşir. Aynı zamanda okullarda, kütüphanelerde çocuklarla atölye çalışmaları yapıyor. Bol bol resimli kitap okuyan Ezgi, her akşam göğe bakıyor ve ejderhalara inanmaya devam ediyor. En büyük korkusu, bir sabah uyandığında kendini gerçek bir yetişkin olarak bulmak.

Melisa Arsenyan
Hippo’nun Grafik Tasarımcısı

1988’de İstanbul’da doğdu. Web ve Grafik Tasarım eğitimi aldı. Bir süre freelance olarak çalıştı. Kişiye özel defter, ajanda ve kitap ayracı tasarımları hazırladı. 2016’dan beri yayıncılık alanında grafik tasarımcı olarak çalışıyor.

Rober Koptaş
Hippo’nun Yayın Yönetmeni

1977’de İstanbul’da doğdu. Çalışma Ekonomisi ve Tarih alanlarında öğrenim gördü. 1995-2008 arasında Aras Yayıncılık’ta, 2006-2015 arasında Agos gazetesinde çalıştı. 2015’ten bu yana Aras’ın yayın yönetmenliğini yürütüyor. Okuyup yazmayı seviyor; editörlüğün yazı çizi işlerinin çokça ihmal edilen önemli bir parçası olduğuna inanıyor.